Author photoMartina Gregová 09.03.2025 18:00

Zázračná premena rekreačnej chatky. Zo starého domu vznikla štýlová oáza s útulným interiérom

Pri štandardných modulárnych chatách sa len zriedka stretávame s kvalitným dizajnom. Tieto objekty sú skôr charakteristické nižšími nákladmi a efektívnym využitím priestoru. Po rokoch používania mnohé z nich prechádzajú rekonštrukciou, ktorej cieľom je modernizácia a prispôsobenie potrebám súčasných majiteľov. S rovnakým zámerom bola zrekonštruovaná aj chata, ktorá bola privezená až z Nemecka. Dnes sa pýši vkusným dizajnom, a to nielen v interiéri, ale aj vo vzhľade exteriéru.

Autor: Jiří Ernest

Autor: Jiří Ernest

Prefabrikované drevostavby v posledných rokoch zažívajú prudký nárast popularity. Ich výhodou je nižšia cena, rýchlosť výstavby či dobrá energetická efektívnosť. Mnohé z nich však ešte dnes postrádajú pridanú hodnotu v podobe dobrého dizajnu či kvalitných materiálov. Tento prípad sa týkal aj rekreačnej chaty na Nymbursku, ktorá bola pred rokmi dovezená na jeden z pozemkov v známej rekreačnej oblasti.

Nedávno pod rukami skúsenej architektky Terezy Čudovej prešla táto na prvý pohľad obyčajná montovaná drevostavba rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá zvýšila jej architektonickú kvalitu, a to nielen pri pohľade zvonku, ale aj v jej vnútorných priestoroch.

„Toto bola moja prvá rekonštrukcia drevostavby zostavenej z previazaných drevených panelov. Netušila som, aké je technologicky náročné vykonávať akékoľvek úpravy oproti úpravám tehlových domov. Tam môžete ľubovoľne ubúrať takmer čokoľvek (samozrejme s príslušnými statickými opatreniami), ale tu to aj pri drobnej úprave končilo rozobratím celého panelu,“ spomína architektka, ktorá vedie štúdio s názvom ta-architektura.

Rekreačný objekt získal vďaka rekonštrukcii novú fasádu z borovicových dosiek, ktoré vďaka svojej prirodzenej farebnosti vhodne zapadli do okolitého prírodného prostredia. Vymenené boli tiež okná a vonkajšie dvere. Po novom chata disponuje hliníkovými oknami antracitovej farby značky Schüco. Tie svojou farebnosťou nadviazali na farbu existujúcej strešnej krytiny a technických detailov v podobe odkvapov a rúr.

Galéria

  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Autor: Jiří Ernest
  • Pôvodný stav. Zdroj: archív majiteľov

Súčasťou rekonštrukcie bolo tiež vytvorenie novej terasy. Tá sa oproti pôvodnej mierne zväčšila, získala novú podlahu aj prestrešenie v podobe drevenej konštrukcie. V letných mesiacoch je možné dosiahnuť tieň na terase za pomoci textilných baldachýnov. Tvarovo a pôdorysne sa dom nemenil, modernejší vzhľad sa architektke podarilo dosiahnuť len za pomoci zmeny fasády a rastra okenných otvorov.

„Dominantou exteriéru je pásové okno na podlaží, ktoré ‚obteká' dom z troch svetových strán,“ tvrdí Roman Novotný z realizačnej firmy DAFE-PLAST Vlašim. „Na severnej strane domu je pásové okno prerušené, aby tu mohla byť umiestnená ďalšia dominanta, a to presklený priestor pod schodmi. Zostava okien kopíruje šírku dverí a stúpa z prízemia až do celej výšky prvého podlažia, je vysoká 5,1 m,“ dodáva.

Výraznými zmenami prešli tiež vnútorné priestory rekreačného objektu. Cieľom bolo interiér viac presvetliť, a to nielen za pomoci väčších okien, ale aj za pomoci samotného interiérového vybavenia. Vo všetkých obytných miestnostiach a na časti schodiska bola použitá dubová podlaha, vo zvyšných miestnostiach zas svetlá dlažba s terazzo vzorom.

Kuchynská linka pozostáva z vysokých modulov bielej farby, na ktoré priamo nadväzujú nízke skrinky v nezvyčajnej zelenej farbe. Priestoru dominuje okrúhly jedálenský stôl a výrazné závesné svietidlo nad ním. Doplnený je o štvoricu jedálenských stoličiek z ohýbaného dreva. V obývacej časti sa nachádza svetlosivá sedačka.

 

Autor: Jiří Ernest

 

Výrazným prvkom v rámci prvého podlažia sa stalo dizajnové schodisko. V spodnej časti sa skladá z drevených stupňov, pod ktorými bol situovaný úložný priestor prístupný z exteriéru. S cieľom priniesť do interiéru viac svetla bola horná časť schodiska navrhnutá ako konštrukcia z bielych oceľových prvkov.

Izby na hornom podlaží sa vyznačujú farebnou kombináciou svetlosivá-biela a čierna. Spojovacím prvkom je tiež spomínaná terazzo dlažba, ktorá sa objavuje rovnako na prízemí ako na hornom podlaží objektu. Nočnú časť chaty tvorí hlavná spálňa s kúpeľňou a šatníkom a dve detské izby s jednou spoločnou kúpeľňou.

Táto rekonštrukcia ukázala, ako je možné aj z jednoduchej prefabrikovanej drevostavby vytvoriť moderný a esteticky hodnotný objekt. Vďaka premysleným architektonickým zásahom a citlivému výberu materiálov sa podarilo dosiahnuť harmonické spojenie s okolím a zvýšiť kvalitatívnu úroveň stavby. Nová fasáda, väčšie presklené plochy a modernizované interiérové riešenia priniesli do chaty viac svetla, vzdušnosti a vizuálnej čistoty. Výrazné prvky, ako pásové okno či dizajnové schodisko, dodali objektu jedinečný charakter. Projekt je príkladom toho, ako môže citlivá rekonštrukcia premeniť štandardnú drevostavbu na atraktívne a funkčné miesto na relax.

 

(Earch.cz, ta-architektura, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Kategórie

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube