Author photoKristína Liďáková 26.01.2025 12:30

Unikátny zážitok z návštevy reštaurácie. Fach obohatil jadro Bratislavy a oživil vzácny palác

Z davu vystupujúci koncept podniku Fach v Pálffyho paláci predstavuje príklad, ako pristupovať k zlepšeniu historického objektu s ohľadom na jeho pamiatkové hodnoty. Je zoskupením viacerých prevádzok, situovaných na prízemí objektu na Ventúrskej ulici v centre Bratislavy.

Autor: Peter Jurkovič

Autor: Peter Jurkovič

Gastro koncept Fach predstavuje niekoľko priestorov, rozmiestnených v parteri paláca na Ventúrskej ulici v Bratislave. Budova už v minulosti prešla niekoľkými prestavbami, pričom samotné pôdorysné riešenie ukazuje komplikované a asymetrické priestory ovplyvnené zmenami v priebehu piatich storočí. Jeho súčasná podoba pracuje s dvoma vnútorne orientovanými nádvoriami. 

Palác, disponujúci troma podlažiami, má svoju barokovú podobu v dôsledku pálffyovskej prestavby v 18. storočí. Vznikol spojením viacerých budov, pričom ukazuje históriu mesta prostredníctvom pôvodných gotických a renesančných múrov aj klenieb. V rokoch 2012-2016 palác slúžil na administratívne účely. Po rekonštrukcii v réžii kancelárie Cakov&Partners sa parter mohol stať verejným priestorom. Zachovala sa aj integrita paláca, ktorý sa nemusel rozdeliť na samostatné objekty. 

V tomto kontexte vznikla príležitosť pre vytvorenie jedinečných prevádzok a obchodov, čo využil aj Fach. Podnik vyplnil takmer celé prízemie. Dispozičný koncept pracuje s viacerými zónami. Návrhu sa ujalo architektonické duo Iľja a Martin Skočekovci.

Galéria

  • Vinotéka na nádvorí. Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Coffee and bread zóna. Autor: Peter Jurkovič
  • Reštaurácia. Autor: Peter Jurkovič
  • Juice Bar. Autor: Peter Jurkovič
  • Bar. Autor: Peter Jurkovič
  • Kaviareň. Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Bar na nádvorí. Autor: Peter Jurkovič
  • Vinotéka. Autor: Peter Jurkovič
  • Autor: Peter Jurkovič
  • Pôdorys. Zdroj: Martin a Iľja Skočekovci

Jadrom je spoločná kuchyňa, na ktorú sa pripája kaviarenská časť Bread and Coffee a Reštaurácia s vinotékou. Nasleduje napojený Bar a Juice shop. Napriek tomu, že fungujú pomerne samostatne so separátnymi otváracími hodinami, sú členom komplexu Fach.

Aspekt, ktorý zásadne formuje výnimočnosť podniku, je na prvý pohľad vonkajší priestor s charakteristickou výsadbou stromov (bosketom). Kuchyňa, reštaurácia a vináreň, smerujúce k prestrešenému nádvoriu, získala špecifický výraz vďaka stromovej výsadbe a štrkovej podlahovej krytine. Architektúra nádvoria tak umožňuje využívať terasu počas celého roka. 

Prízemná časť paláca však nepôsobí zásadne historicky, keďže bola pôvodné určena pre hospodárske priestory a stajne. Objekt je obohatený o zachované gotické a renesančné bloky, preto je základom návrhu neutrálna farebnosť. Tá zároveň funguje aj ako zjednocujúci princíp celého areálu s rôznorodými prvkami aj požiadavkami. Zodpovedá tomu tiež výber materiálu stien, štruktúrou evokujúci stredoveké omietky svojim opotrebovaným vzhľadom. 

 

Autor: Peter Jurkovič

 

Interiér, reagujúc na neutrálnu podstatu základných povrchov, využíva sofistikované riešenia v rámci nábytkov a solitérnych kusov ako takých. Odlišujú sa farebnosťou podľa účelu jednotlivých prevádzok, čím získavajú identitu, ale zároveň nenarúšajú koncept. Všetky priestory definujú klenbové stropy, pripomínajúce pôvodnú podobu priestoru. 

Vzhľadom na povahu Juice Baru, ktorého podstatou je farebná schéma produktov, priestor tvorí prevažne biely drevodekor. Ten ustupuje prevahe farieb, teda vystaveným šťavám, pričom podobne ako v ostatných objektoch, aj Juice Bar využíva kontrastné prvky v tmavej farebnosti na vizuálne uzemnenie priestoru.

Detail, opakujúci sa naprieč návrhom všetkých zón, je tu prítomný taktiež - perforovaný materiál, v tomto prípade na drevenom úložisku, slúžiacom aj ako vitrína. Jej tvar, podobne ako svietidlá nad pultom, dodávajú návrhu súčasný ráz, pričom však nezasahujú do pôvodných tvarov klenby. Pracujú skôr s princípom vstavania.  

Zóna s kaviarňou Bread and coffee stavia na prírodnom odtieni a vzhľade dubu, čím upozorňuje na účel prevádzky, ktorým je remeselná pekáreň. Prevládajúce prírodné štruktúry pôsobia prirodzene a zároveň umožňujú využiť pôvodné prechodové otvory, keďže sú tvorené na mieru. Otvorenosť úložných priestorov podporuje aj celkové optické odľahčenie a priestrannosť. Funkčným prvkom, ukazujúcim kreativitu autorov, je nepochybne odvetrávanie v sedacej časti, pôsobiace ako nástenný dekor. 

Pôvodný návrh Baru a reštaurácie bol mienený v tmavom morení dubovej dyhy. V priebehu navrhovania ale nahradila drevo baru patinovaná oceľ. Pútavý materiál podporil celkovú zemitosť prevádzky a dodal jej hĺbku aj atypický prvok. Samotný bar je ľahko rozpoznateľný, nakoľko atmosféru v ňom navodzuje farebné podsvietenie a tmavšie zvolená paleta solitérov. Reštaurácia naopak inklinuje k pokojnej, puristickej, avšak príjemnej nálade. Návrh tak zjavne reflektuje rôznorodé potreby jednotlivých prevádzok.

 

Autor: Peter Jurkovič

 

Zabudované nábytky s atypickým tvaroslovím zameranom na detail, vrátane čalúneného sedenia a stolov potvrdzujú precíznosť návrhu. Dôraz na originalitu, avšak nie na úkor celkovej celistvosti, je tak zjavný najmä materiálovým a farebným riešením. Význam slova Fach, ako pomenovanie symbolizujúce remeselnú tvorbu, sa tak prenieslo do vizuálneho konceptu interiéru, čo bola aj požiadavka zadávateľa.

Ako funkčne uplatniteľnú metaforu na Fach, s minimálnym dekoračným efektom, sme si zvolili archetyp regálu a dierovanej sololitovej steny na ukladanie a vešanie „vercajchu“. Tieto sú použité predovšetkým v Juice bare a Bread and coffee, v reštaurácii a bare už ostalo len pri regáloch. Charakteristické pre Fach je vysoko postavená latka kvality vo všetkých aspektoch bez žiadnych kompromisov. Preto sa pri vzniku celého Fachu dôraz na detail odrazil nielen pri tvorbe interiéru ale aj v ostatných dielčích riešeniach,” priblížili autori Iľja a Martin Skoček. 

Vzhľadom na historickú povahu Pálffyho paláca bolo náročné začleniť potrebné požiadavky prevádzok a súčasné nároky na dizajn a identitu značky do súdobého kontextu. Architektom sa to však podarilo s maximálnym rešpektom k zachovaným pôvodným prvkom, ktoré prepojili so solídnym zariadením aj materiálmi. Priestory zjednotili subtílnymi štruktúrami na podlahe, stenách a neutrálnou farebnou schémou. Fach tak získal až organicky pôsobiaci interiér s maximálnym ohľadom na identitu značky a vyzdvihnutie dobových kvalít Pálffyho paláca. 

 

(Archinfo.sk, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube