Tento rok sa z dokončených zlepšení tešili viaceré školské zariadenia. Aktuálne sa k nim pridáva aj Základná škola Milana Hodžu na Podjavorinskej ulici. V okolí školy pribudli športové plochy, exteriér tak bude lepšie využiteľný aj na výučbu.
Žiaci a žiačky prvého stupňa Základnej školy (ZŠ) Milana Hodžu na Podjavorinskej ulici môžu využívať novovybudované športové plochy v okolí školy. Priestory v zadnej časti areálu a z bočnej strany budovy prešli výraznou zmenou.
Na ploche 580 metrov štvorcových vznikli tri variabilné športoviská – volejbalové, hádzanárske a futbalové ihrisko. Najintenzívnejšie sa tieto športy vyučujú v rámci hodín telesnej výchovy na prvom stupni. Rekonštrukcia tak najviac prospeje mladším žiakom.
Použitý bol športový povrch EPDM, ktorý je mierne odpružený a zároveň spĺňa vysoké kritériá bezpečnosti a funkčnosti. Okrem toho má mať dobrú životnosť a nižšiu náročnosť na údržbu. Nakoľko je budova školy chránenou kultúrnou pamiatkou, voľba farby povrchu musela prejsť schvaľovacím procesom odborníkov na Krajskom pamiatkovom úrade. Tí určili, že povrch bude zelenej farby. Aj pri budovaní exteriérového sedenia sa kládol dôraz na jednoduchú údržbu, životnosť a funkčnosť.
Mestská časť Staré Mesto zrealizovala aj dlhodobo potrebnú sanáciu a špeciálne odvodnenie celého oporného múru svahu, v ktorom sa škola nachádza. Plocha rekonštruovaného areálu má celkovo 640 metrov štvorcových.
Časť obvodového múru a pozostatkov zničeného schodiska sa zmenila na príjemné exteriérové sedenie pre žiakov. Slúžiť môže tiež ako tribúna pre divákov a fanúšikov športovkýň a športovcov. Vďaka rekonštrukcii bude môcť škola noastatok v prípade pekného počasia presunúť viaceré hodiny na školský dvor.
Ide aj o plán vedenia školy. „Nové kaskádové sedenie, ktoré poslúži ako tribúna počas športových podujatí, ale aj ako exteriérová trieda, je príjemným spestrením celého okolia školy. Učitelia sa možnosti učenia na čerstvom vzduchu veľmi tešia,” hovorí Etela Hessová, riaditeľka ZŠ Milana Hodžu.
Pre školu išlo o jeden z dlhodobých zámerov. „Vedenie školy čakalo na rekonštrukciu tohto školského roka naozaj dlho. Som preto veľmi rád, že príprava realizácie tejto investičnej akcie sa začala prakticky hneď po mojom príchode do úradu. Na tento projekt sa nám podarilo získať aj externé finančné zdroje – dotáciu hlavného mesta vo výške 41-tisíc eur,” hovorí Matej Vagač, starosta Starého Mesta. Popri stavebných prácach na školskom dvore sa vybudovali aj toalety na prízemí školy, kde dlhé roky personálu školy chýbali.
Napriek pozitívnym zmenám na tejto škole majú (nielen) staromestské zariadenia ešte rezervy. „Investičný dlh, ktorý nás čakal v našich školách a škôlkach, je obrovský. Naozaj máme čo doháňať. Toto leto sme zrekonštruovali všetky hygienické zariadenia na ZŠ Hlboká cesta, stavebné práce pokračujú aj na nadstavbe a školskom dvore ZŠ Dubová a v neposlednom rade sme vytvorili novú triedu a učebňu na ZŠ Vazovova,” dodáva Vagač k štyrom zo siedmich škôl v správe mestskej časti.
Staré Mesto ešte na jar otvorilo všetky svoje školské dvory verejnosti. Vzniklo tak sedem nových športovísk, ktoré môžu športovkyne, športovci, ale aj komunity a seniori využívať v poobedných a večerných hodinách. Otvorené sú aj počas víkendov. Nie všetky sú v ideálnom stave, čo je výzvou na zlepšenie v budúcnosti.
Bratislava zažila v posledných rokoch nebývalý prísun investícií do školských zariadení. Ovplyvnili podobu budov, ale aj školských dvorov. Najviac peňazí bolo investovaných do rozšírení základných škôl, ktoré sa potýkajú s akútnym nedostatkom nových miest. Spomedzi väčšieho množstva projektov sú výnimočné najmä projekty v Rači a Ružinove.
Rekonštrukcia základnej školy na Plickovej ulici v Rači je na bratislavské pomery unikátna v najlepšom slova zmysle. S realizáciou sa začalo v lete 2021 a trvala takmer dva roky. Projekt vypracovala známa kancelária Pantograph, víťaz viacerých architektonických súťaží, ktorá sa v poslednom období viac venuje aj školstvu.
Mestská časť si na zámer zobrala úver, časť financií získala z eurofondov alebo grantu Ministerstva školstva. Celkový rozpočet dosiahol 5,6 milióna eur. Obnovená škola obsahuje dvadsaťpäť tried a desať špecializovaných učební pre 600 žiakov. Nachádza sa tu jedáleň, kuchyňa, jedna menšia telocvičňa, jedna väčšia telocvičňa, ale aj tanečná sála.
K výnimočným riešeniam patrí rešpektovanie súčasných trendov vo vzdelávaní. Zvýšili sa požiadavky na vyššiu zážitkovosť výuky aj podporu kreativity žiakov. Budova je plne bezbariérová a inkluzívna, pričom študovať tu budú môcť aj žiaci s poruchou autistického spektra. Rekonštrukciou sa zvýšila udržateľnosť budovy a podpora zadržiavania vody.
Ružinovská základná škola Ostredková zas dostala nový pavilón. Výstavba jednej z najmodernejších a jedinečných stavieb svojho druhu v Bratislave trvala takmer rok. Aktuálne je už skolaudovaná.
Školský pavilón má sedem tried, dve odborné učebne, kabinety a šatne, nová moderná telocvičňa má kapacitu do 500 osôb. Okrem toho, že ju budú využívať žiaci na hodiny telesnej výchovy, bude určená aj na rôzne športové a tanečné podujatia zo strany verejnosti.
Ekologickú stránku stavby zvýrazňuje vykurovanie výhradne tepelnými čerpadlami a fotovoltika na zelenej streche školy. Ekologicky je riešený tiež odtok dažďovej vody, ktorý je odchytávaný do nádrže a drenáže a spätne sa používa na postrek zelených plôch. Zhotoviteľom bola spoločnosť Dúha, a.s.
Podobný projekt sa realizuje na škole na Medzilaboreckej. Nový pavilón zaistí navýšenie kapacity školy zo súčasných 511 na 740 miest. Výsledkom projektu bude dvojpodlažná budova s deviatimi triedami a samostatný pavilón s telocvičňou. Expanziou prechádza aj existujúca jedáleň a vymenené boli sa prestrešenia nad chodníkmi medzi jednotlivými budovami, ktoré sú v zlom stave. Dielo tiež zahŕňa úpravy okolia nového pavilónu. Dokončenie sa očakáva do konca tohto roka.
Aktívny je aj Bratislavský samosprávny kraj v prípade svojich škôl. Stredná priemyselná škola Karola Adlera v Dúbravke tak onedlho získa upravený školský dvor, ktorý sa premení na moderné športovisko. Projekt je dnes vo vysokom štádiu realizácie.
Investície, ktoré posledné roky prúdia do školských zariadení, sú nepochybne výbornou správou. Problém s kapacitami základných aj materských škôl je však stále citeľný. Danej situácii by prospela intenzívnejšia výstavba úplne nových škôl, čo je priamo v Bratislave raritné (nová škola však vznikla za okrajom mesta v Chorvátskom Grobe). Vo výhľade sú aspoň súkromné školy, resp. školy, ktoré vzniknú v spolupráci s developermi.
Samosprávy a riaditelia a riaditeľky škôl nateraz hasia tie najakútnejšie problémy pomocou rekonštrukcií alebo prístavieb. Projekty v Rači a Ružinove nastavili latku, ktorú by budúce projekty rozhodne nemali podliezať. Práve naopak, stále je tu dostatočný priestor na zlepšenie.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac