Author photoMartina Gregová 03.06.2024 20:30

Architektúra, ktorá mení životy: Riešenie otázky bezdomovectva prospieva celému mestu

Na Slovensku dlhodobo chýba kvalitná architektúra, spojená so sociálnymi službami akéhokoľvek charakteru. Mnohé úspešné a architektonicky zaujímavé zariadenia určené pre ľudí bez domova naznačujú, ako sa s touto problematikou možno popasovať. Niektoré z nich sa nachádzajú aj blízko našich hraníc.

Autori: Piotr Krajewski, Tomáš Manina

Autori: Piotr Krajewski, Tomáš Manina

Svetovo uznávaný architekt a publicista Daniel Talesnik vydal v roku 2021 publikáciu s názvom Who is next? Homelessness, architecture and cities (v preklade Kto je ďalší? Bezdomovectvo, architektúra a mestá). V publikácii rieši tému bezdomovectva a jeho negatívne dopady na spoločnosť a mestá ako také.

Publikácia zároveň prináša niekoľko príkladov zo sveta architektúry, keď sa podarilo vytvoriť architektonicky hodnotné a zároveň sociálne inkluzívne zariadenie pre ľudí bez domova. „Niektoré z nich sme vybrali kvôli priestorovým riešeniam, iné kvôli ich programu, ďalšie kvôli použitiu prefabrikátov a niektoré kvôli kombinácii týchto – alebo iných – dôvodov. Viaceré projekty, ak nie všetky, prispievajú k rozvoju miest, štvrtí alebo mestského prostredia, ktorých sú súčasťou,” tvrdí Talesnik.

Ako príklad možno uviesť projekt Lebensraum o16 v nemeckom Frankfurte. Toto zariadenie pre ľudí bez domova poskytuje prístrešok pre 150 ľudí. Za jeho návrhom stojí architekt a profesor Michel Müller. „Je to projekt veľmi zaujímavý z hľadiska dizajnu, využívania materiálov a aktivácie záhrady, využívanej ako spôsob terapeutickej práce s ľuďmi žijúcimi v útulku,” popisuje.

Galéria

  • Lebesraum o16. Zdroj: Baunetz Wissen
  • Lebesraum o16. Zdroj: Baunetz Wissen
  • VinziRast. Zdroj: Architectuul
  • VinziRast. Zdroj: Architectuul
  • Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski
  • Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski
  • Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski
  • Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski
  • Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski
  • Centrum pomoci človeku. Autor: Tomáš Manina
  • Centrum pomoci človeku. Autor: Tomáš Manina
 

Ukážkovým príkladom je viedenský projekt s názvom VinziRast. Prestavaná a rozšírená budova v štýle biedermeieru je pilotným projektom v oblasti komunitného bývania. VinziRast vznikol na podnet miestnych študentov. Od otvorenia na jar 2013 v zrekonštruovanej budove žijú pod jednou strechou študenti spolu s bývalými ľuďmi bez domova.

Mnoho obdobných zariadení po celom svete sa podarilo vybudovať vďaka rôznym nadáciám a neziskovým organizáciám. Jeden taký pribudol vlani vo Varšave. Dom Matki Bożej Serdecznej vznikol vďaka Nadácii Chleb Życia, ktorá má na svojom konte už niekoľko obdobných projektov vo viacerých poľských mestách.

V roku 2021 získala nadácia od mesta pozemok určený na výstavbu moderného zariadenia pre ľudí bez domova. To malo nahradiť dva už existujúce útulky, ktoré boli vo veľmi zlom stave a mesto ich plánovalo zatvoriť koncom roka 2023. Za návrhom nového objektu stojí poľské architektonické štúdio xystudio. Novostavba má jednoduchý a kompaktný tvar. Na jeho výstavbu bol použitý predovšetkým betón v kombinácii s omietkou tehlovej farby. Vďaka zvoleným materiálom budova ľahko zapadla do svojho okolia. Zariadenie bolo navrhnuté pre 80 ľudí, pričom okrem ľudí bez domova poskytuje dočasný azyl aj chorým a zdravotne znevýhodneným ľuďom rôzneho veku.

 

Dom Matki Bozej Serdecznej. Autor: Piotr Krajewski

 

Za zmienku stojí tiež interiér objektu. Dominantou vnútorného priestoru je kaplnka z CLT panelov. „Rozhodli sme sa použiť CLT, pretože drevo je v Poľsku tradičný stavebný materiál, takže drevený dom je niečo, čo prináša dobré spomienky, vytvára pocit útulnosti a hlavne bezpečia,” opisujú architekti.

Zvyšok dispozície zaberajú prevažne obytné miestnosti. Tie sú rozmiestnené na dvoch nadzemných podlažiach. Väčšina obytných izieb bola navrhnutá pre 6 osôb. Súčasťou zariadenia je aj niekoľko izolačných miestností, lekárska časť s rehabilitačnou miestnosťou či ambulancia pre lekára a ošetrovňa. Na hornom podlaží sa nachádzajú byty pre zamestnancov. Návštevníci zariadenia môžu navyše využívať kuchyňu a jedáleň s veľkými oknami, orientovanými priamo do záhrady. Súčasťou objektu sú aj dve veľké terasy.

Vo vnútorných priestoroch prevažujú svetlé farby. Nábytok je skromný a lacný. Vďaka množstvu okien rôznych rozmerov je celý interiér zaliaty dostatkom denného svetla, čo zároveň pomáha šetriť náklady na elektrinu.

 

Centrum pomoci človeku. Autor: Tomáš Manina

 

Unikátnym projektom tohto typu sa môžeme pochváliť aj na Slovensku. Minulý rok otvorila objekt podobného zamerania Trnavská arcidiecézna charita. Nové Centrum pomoci človeku je zamerané na starostlivosť o ľudí bez domova. Za jeho návrhom stojí architektonické štúdio arsa.  

Centrum pomoci človeku vzniklo rekonštrukciou a dostavbou pomaly chátrajúcich hospodárskych budov na okraji historického jadra Trnavy. Nový objekt charakterizujú na bielo natreté steny, strecha farebne aj tvarovo korešpondujúca so strechami okolitých objektov a pribudli aj drevené lamely, rovnomerne rozmiestnené v rámci celého objektu.

Nové centrum síce vzniklo na podnet arcidiecézy, no jeho vznik by nebol možný bez finančnej účasti mesta a samosprávneho kraja. Okrem kvalitnej architektúry a programu je tak centrum aj príkladom dobrej spolupráce medzi všetkými spomínanými zložkami.

Na Slovensku každopádne dlhodobo postrádame kvalitnú architektúru, spojenú so sociálnymi službami akéhokoľvek charakteru. V posledných rokoch samosprávy začínajú postupne upriamovať svoju pozornosť predovšetkým na výstavbu či renovácie domovov pre seniorov. V sociálnej oblasti však existujú aj iné témy, ktoré si rovnako zaslúžia pozornosť. Mnohé úspešné projekty naznačujú, že ani zariadenia určené pre ľudí bez domova nemusia byť len samostatne fungujúcimi a architektonicky nezaujímavými objektmi niekde na okraji mesta.

V prípade varšavského projektu miestne zariadenie navštevujú často aj ľudia z okolitých objektov. To pozitívne prispieva k budovaniu komunity a pomáha ľuďom bez domova lepšie sa začleniť do spoločenstva. Kľúčovú úlohu pritom zohralo vybudovanie modernej kaplnky a jedálne, kde sa môže prísť naobedovať naozaj každý.

 

(Archdaily, kapital.sk, Architectuul, YIM.BA)

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube