Spomedzi zachovaných industriálnych objektov v Bratislave patrí k najpozoruhodnejším Ludwigov mlyn v susedstve Trnavského mýta. Jeden z posledných zachovaných zvyškov kedysi významného areálu stojí už desaťročia bez využitia. Zmeniť by sa to mohlo v dohľadnej dobe, keďže spoločnosť Crow s.r.o. tu pripravuje investičný projekt, spojený s rekonštrukciou a oživením mlyna.
Zdroj: Vings
Ludwigov mlyn je spojený s osobou Gottfrieda Ludwiga, z Česka pochádzajúceho obchodníka so sviňami, ktorý prišiel do Bratislavy v polovici 19. storočia. V priestore medzi dnešnou Karadžičovou, Krížnou a Metodovou ulicou založil v 80-tych rokoch 19. storočia mlyn, ktorý sa postupne stal najväčším mlynom v meste. Tvorený bol viacerými budovami vrátane jedného z najväčších tehlových objektov v Bratislave.
Na podobe areálu sa drasticky podpísala druhá svetová vojna, ktorú prežili dva objekty – jeden zo skladov a výrazné silo, v roku 2015 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Z pôvodného prepychového sídla Ludwigovcov na rohu Krížnej a Karadžičovej zostal len jeden drobný pavilón. Na viacerých uvoľnených plochách vznikla nová zástavba, napríklad séria administratívnych budov popri Krížnej.
Stav územia sa začal meniť v posledných rokoch. Výrazným vstupom bola výstavba polyfunkčného domu Ludwigov mlyn od spoločnosti Imagine Development. Architektonicky príťažlivý objekt nadväzuje na industriálny charakter územia a prináša sem bývanie v 40 bytoch, 20 apartmánoch a vybavenosť v parteri. Autorom stvárnenia objektu je kancelária Sadovsky&Architects (resp. v tom čase ešte Vallo&Sadovsky Architects).
Svoju stopu v lokalite zanechala aj firma Crow s.r.o. Zachovaný sklad investor podrobil dramatickej prestavbe, v rámci ktorej zachoval nosnú konštrukciu objektu, inak ho však prebudoval a nadstaval. V budove umiestnil 17 bytov vrátane niekoľkých loftov s mimoriadnou svetlou výškou stropov. Na prízemí vzniklo niekoľko komerčných priestorov. Autorom konverzie je architekt Dušan Ferianc.
Táto spoločnosť, pôvodne z poľnohospodárskeho prostredia, zostáva v tejto časti mesta naďalej aktívna. Patrí jej totiž aj silo a plochy v bezprostrednom okolí. Netají sa záujmom o pokračovanie v developerských aktivitách, čo napokon potvrdzuje aj vydanie záväzného stanoviska zo strany Hlavného mesta v roku 2023. Doteraz ale nebolo verejne známe, ako bude projekt vyzerať.
Nový zámer bude pozostávať z dvojice objektov – obnoveného sila a novostavby, ktorá nahradí menší objekt medzi silom a developmentom Ludwigov mlyn. Študenti gymnázia na Metodovej tu v minulosti prevádzkovali študentský klub. Nová budova je označovaná ako Bytový dom Usila a bude tvorená dvomi podzemnými a siedmimi nadzemnými podlažiami. Na prízemí vznikne dvojica komerčných prevádzok a komunikačné a technické časti bytovky, na druhom podlaží administratíva a na zvyšných podlažiach bývanie v počte 10 bytov.
Prestavba sila, oficiálne nazývaná Administratívna budova Silo, vytvorí objekt s jedným podzemným a jedenástimi nadzemnými podlažiami. Do deviatich pôvodných tubusov sa majú vložiť stropy, do zvyšných dvoch budú vložené komunikačné jadrá (schodisko a výťah). Vyrezané budú okná a dvere, doplnené budú aj ďalšie nevyhnutné konštrukcie. V suteréne majú byť technické priestory a sklady, na prízemí bude riešený vstup (prekrytím pôvodnej železničnej vlečky), po ôsme podlažie budú umiestnené kancelárie. Na najvyšších troch podlažiach sa počíta s prevádzkou reštaurácie, resp. kaviarne s rozhľadňou na najvyššom 11. podlaží.
Súčasťou projektu budú aj parkové a zelené úpravy v okolí domov. Parkovanie v počte 53 miest bude riešené prevažne v integrovanej garáži, kde bude 44 stojísk. Zvyšných 9 stojísk bude na teréne. V celkovom počte je započítaná aj náhrada za štvoricu zrušených miest na Metodovej.
Za architektúrou stojí opäť Dušan Ferianc. Odhalené vizualizácie ukazujú novostavbu so štandardnou súčasnou architektúrou, doplnenú o konverziu sila. Najvýraznejšou zmenu predstavujú nové okenné otvory či upravená strešná časť. Keďže je ale silo národnou kultúrnou pamiatkou, architekt je v miere zásahov limitovaný. Hlavné hodnoty budovy by mali ostať zachované, hoci funkcia je do istej miery banálna.
Dátum realizácie projektu nie je známy. Redakcia YIM.BA oslovila projektantov, tí však na otázky nereagovali. Samotné vizualizácie pochádzajú už z roku 2022, takže nemusia zobrazovať definitívnu podobu projektu. Je však pravdepodobné, že skôr či neskôr začne na Metodovej ulici vznikať práve takto vyzerajúci zámer.
Rekonštrukcia a konverzia Ludwigovho mlna prichádza v čase, keď sa v Bratislave obnovujú aj iné industriálne objekty. V neveľkej vzdialenosti od Trnavského mýta, na Kominárskej, práve prebieha rekonštrukcia a nadstavba objektu bývalých kníhtlačiarní Svornosť, na mieste ktorých vzniká nadštandardný rezidenčný projekt Lofty Kominárska. Developer Werks sa pri návrhu spojil s prestížnou kanceláriou GutGut.
V príprave je aj obnova areálu medzi Bazovou a Kulíškovou, ktorý je vo vlastníctve Hlavného mesta. V súčasnosti tu sídli Komunálny podnik Bratislavy, v budúcnosti by tu však mohli byť umiestnené viaceré inštitúcie kultúrneho charakteru, doplnené o nájomné bývanie. Existujúce industriálne objekty v areáli by však mali prejsť rekonštrukciou, pričom za architektúrou bude stáť opäť GutGut.
Napokon, v príprave je aj dobudovanie areálu Mlynice, známej konverzie, ktorá premenila na prvý pohľad prehliadnuteľný objekt na kombináciu kancelárií, bývania a eventového priestoru. Investor, stavebná spoločnosť ise, by rád prestaval aj vežový objekt v susedstve Mlynice, kde má vzniknúť unikátne bývanie. Za projektom stojí aj v tomto prípade GutGut.
Niektoré z najvýznamnejších konverzií Bratislavu ešte len čakajú. Pozornosť púta predovšetkým mohutné silo v areáli Palmy pri Račianskej ulici. Developer Corwin tu plánuje vybudovať novú atraktívnu mestskú štvrť, na ktorej podobe spolupracoval s kanceláriou legendárneho urbanistu Jana Gehla a jeho bývalého spolupracovníka Davida Sima. Zachované industriálne objekty chce do konceptu plne integrovať. Najťažším orieškom však bude práve silo.
Developer sľubuje, že na premenu stavby zorganizuje architektonickú súťaž. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že tu bude umiestnená kultúrna funkcia, ktorá by výborne dotvárala novú štvrť a mohla nadviazať na susednú Novú Cvernovku. Podobnú funkciu majú aj iné zrekonštruované silá v iných svetových metropolách. Veľkým vzorom je najmä Zeitz MOCAA v Kapskom Meste, najprestížnejšie múzeum súčasného umenia v celej Afrike.
Očakávať podobne náročnú investíciu v Bratislave je asi prehnané, napriek tomu to ukazuje obrovský potenciál industriálnych stavieb. V slovenskej metropole došlo v minulosti k plošnej deštrukcii mnohých historických priemyselných areálov, pričom zanikli aj hodnotné budovy. Dnes však verejnosť aj investori spoznávajú hodnotu takýchto stavieb a miera ochrany sa zvýšila. Zrealizované boli úspešné rekonštrukcie, ktoré vrátili život do zdevastovaných objektov.
Ludwigov mlyn sa teraz môže pridať k podobným projektom. Nevznikne tu múzeum, galéria ani iná verejná funkcia, dôležité však je, že sa objekt zachráni a predĺži sa jeho životnosť. Nemožno vylúčiť, že niekedy v budúcnosti sa zmenia pomery a s nimi aj funkcia tejto stavby. Do tej doby bude dotvárať okolie Trnavského mýta netypická kancelárska budova. Prispeje k postupnej premene tejto časti mesta, ktorá sa onedlho stane jeho sekundárnym centrom.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre