Obytný súbor Hausberg v rovnomennej lokalite v blízkosti Palisád dosiahol štádium hrubej stavby. Dlhé roky pripravovaný projekt tak čoskoro dotvorí prestížnu štvrť a prinesie sem nové bývanie, ktoré má patriť k najluxusnejším v Bratislave. Tomu zodpovedajú aj ceny, ktoré patria taktiež medzi najvyššie. Najdrahšie jednotky dosahujú aj sedemciferných súm.
Projekt má za sebou dlhú históriu. Prestížna lokalita bratislavského Hausberglu lákala stavebníkov už od začiatku 20. storočia, hoci v prípade pozemku, na ktorom dnes bytovka vzniká, sa až do roku 2007 nachádzala Klinika hematológie a transfuziológie. V očakávaní výstavby „rezidenčného centra“ bola odstránená, plánovaný zámer však prešiel viacerými zmenami. V roku 2018 začali prichádzať náznaky, že sa výstavba blíži, keď mal vzniknúť súbor s apartmánmi, bytmi a podzemnou garážou. Podoba domu známa nebola.
Tá sa odhalila až v priebehu roka 2021, teda v čase, kedy už bol objekt naplno vo výstavbe. Hausberg, ako ho pomenoval jeho developer Palladis Residence s.r.o. Hausberg s.r.o., bude päťpodlažným dvojsekciovým doskovým objektom s 47 jednotkami, z toho 21 bytmi a 26 apartmánmi. Apartmány sú v budove z dôvodu územnoplánovacej regulácie, inak by však splnili normové podmienky pre byty. V budove vznikne aj privátna fitness miestnosť a wellness, ako aj niekoľko prenajímateľných jednotiek pre vybavenosť. V podzemnej garáži a čiastočne na teréne bude 85 parkovacích stojísk.
Je zrejmé, že ide o vysoko nadštandardný projekt, čo otvorene potvrdzuje aj predajca z realitnej kancelárie Lexxus. Podľa neho pôjde o „rodinné bývanie“, ktoré však „zadefinuje nové vnímanie luxusu v Bratislave po jeho vizuálnej ako i pocitovej stránke“. V projekte vzniká 18 dvojizbových rezidencií, 10 trojizbových, 18 štvorizbových a jedna päťizbová. Výmery dosahujú od viac ako 78 metrov štvorcových (z toho 14 metrov predstavuje loggia) do obrovských vyše 517 metrov štvorcových (z toho 218 metrov štvorcových tvorí interiér) v prípade najväčšieho penthousu. Ceny zverejnené nie sú.
Predaných je podľa oficiálneho webu 34 bytov a apartmánov, čo je pomerne dosť. Klientov si našli všetky trojizbové jednotky, voľné ostávajú najmä štvorizbové. Majiteľov však majú aj tri penthousy na najvyššom podlaží s veľkorysými terasami. Ceny pritom patria k najvyšším v Bratislave. Pokiaľ sú pravdivé nepotvrdené informácie o cene za meter štvorcový vo výške 8-10-tisíc eur*, potom by aj ten najmenší voľný byt v Hausbergu vychádzal na približne 570-720-tisíc eur.
V tejto cene získa klient (okrem lokality) o čosi vyššie svetlé výšky v byte (290 centimetrov), hliníkové alebo drevené okná, exteriérové tienenie v podobe textilných roliet, podlahové vykurovanie, stropné chladenie, súčasťou štandardu však nie sú podlahy v interiéri (pôjde tak o holobyty). Pri takýchto bytoch sa očakáva, že zákazník si zabezpečí riešenie v spolupráci s vlastným architektom (čo je správne). Vysoký štandard majú mať aj spoločné priestory alebo predzáhradky prízemných bytov. Realitná kancelária zdôrazňuje, že rezidenti budú mať k dispozícii správcu – concierge a obytný areál bude uzavretý.
Architektúra projektu je na vysokej úrovni. Autorom je Iľja Skoček ml., mimoriadne oceňovaný tvorca a prezident Slovenskej komory architektov, ktorý budove dodal nadčasový a solídny výraz. Snahou architekta bolo navrhnúť dom, ktorý nebude starnúť a bude pôsobiť, ako by bol v lokalite už dávno. Dopomôcť má k tomu jednoduchá, no materiálovo nadštandardná fasáda domu, ktorá bude riešená kombináciou prevetrávanej metalickej fasády a pohľadového betónu.
Stavebník pracuje v pomerne vysokom tempe, preto bude možné teraz, po dosiahnutí plnej výšky objektu, pozorovať práce na fasáde a dokončovaní budovy. Napriek tomu sa zdá, že projekt má určité meškanie, keďže hrubá stavba mala byť ukončená už v septembri minulého roka. Teoreticky sa tak môže posunúť avizovaný termín dokončenia výstavby na konci tohto roka.
Hausberg je celkom objektívne jedným z najluxusnejších súčasných bratislavských projektov. Vytknúť mu možno málo – skutočne sa nachádza v dobrej lokalite, ktorá je zelená a pokojná, pritom ale ide prakticky o úplné centrum mesta. Dom má dobrú mierku, je komorný, rezidenti nebudú mať stovky susedov a podľa všetkého bude disponovať vynikajúcim architektonickým štandardom. Dispozície sú pomerne dobré, na rozdiel od niektorých obdobne drahých developmentov. Navyše budú mať rezidenti k dispozícii wellness a fitness, čo je príjemná čerešnička.
V tomto smere má Hausberg v súčasnosti málo konkurentov. Podobne by na tom mohla byť pripravovaná Zochova 7, na ktorej spolupracuje stojí známy architekt a developer Branislav Kaliský, Residence FK na Ulici Fraňa Kráľa od Petra Pašku, spolumajiteľa ESETu, Bezručova Residence, spájaná s Jurajom Širokým, a do istej miery Liget pri Sade Janka Kráľa v Petržalke, ktorý nie je natoľko mohutný, aby ho bolo možné priamo označiť za „masovku“. Iným typom developmentu, hoci na vysokej úrovni, je Vydrica, Nová Dunajská, Zwirn, Metropolis a napokon Eurovea II. V tomto prípade ide o mestské bývanie v rušných štvrtiach, kde to „žije“ neustále. Tomu niekedy zodpovedá aj väčšia mierka, narúšajúca predstavu o komornom bývaní.
Zdá sa, že danému segmentu, teda luxusnému bývaniu, sa darí celkom dobre, takže možno predpokladať, že onedlho pribudnú na trhu aj v povoľovaní ďalšie výrazné projekty. V prípade veží do tejto kategórie smeruje Sky Park alebo Portum, pri projektoch nižšej mierky bude medzi najluxusnejšie projekty patriť pravdepodobne zrekonštruovaný Esterházyho palác, pokračovanie River Parku, Ganz House a azda pripravovaný development v blízkosti budovy Národnej banky Slovenska.
Je len prirodzené, že takéto projekty sa v meste, ktoré je na tom ekonomicky relatívne dobre, objavujú a pribúdajú. Neprispievajú síce k riešeniu kritického nedostatku dostupného bývania, prinášajú však iné výhody – vďaka nim sa urbanizujú dlhodobo nevyužité priestory, vypĺňajú prieluky a rozvíja sa aspoň komerčná občianska vybavenosť tam, kde chýba. Developeri sú viac motivovaní upravovať bezprostredné okolie a investovať do kvalitnej architektúry, Bratislava tak môže získať príťažlivé súčasné domy.
Kríza dostupnosti bývania, spojená s obrovským rastom cien, zároveň v niečom prospieva – výhodným sa totiž stáva aj výstavba tam, kde to doteraz nebolo profitabilné. Developeri nemohli dúfať, že sa im vrátia náklady na náročné budovanie podzemných garáží, zakladanie aj výstavbu na tesných pozemkoch v centrálnej časti Bratislavy. Dnes sa to však mení, keďže trh je ochotný akceptovať čiastky, ktoré boli ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľné. V dohľadnej dobe tak snáď aspoň uvidíme, že sa investori pustia do zostávajúcich dier v zástavbe, najmä v Starom Meste.
Nakoniec, Hausberg je obdobným príkladom – jeho vznik prinesie vyplnenie roky nevyužitého pozemku, ktorý dobre doplní susednú známu stavbu Evanjelického domu starostlivosti (niektorými nazývanú prvou modernou budovou mesta). Centrum Bratislavy bude o čosi kompaktnejšie a pribudne po architektonickej stránke kvalitná realizácia. Tento development je tak jedným z dobrých príkladov doplnenia urbánnej štruktúry, čím sa mesto o čosi málo posunie.
*Developer dodáva, že najlacnejšie začínajú už na 5-tisíc eurách za meter štvorcový.
Fotky z 20.3.2022. Pozrite si postup výstavby vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre