V Petržalke bola v uplynulých týždňoch definitívne dokončená výstavba projektu Matadorka, rezidenčného súboru od developera VI Group. Najnovšia dokončená bratislavská výšková budova je súčasťou procesu, v rámci ktorého sa bývalý priemyselný obvod Petržalky zmení na polyfunkčnú zónu, do ktorej postupne prichádzajú investície.
VI Group bola pôvodne malou vajnorskou firmou, ktorá realizovala komorné developmenty v okrajových častiach Bratislavy. Ambície spoločnosti však postupne rástli a spolu s nimi aj mierka projektov. Najviac ich vybudovala v Petržalke, kde po rezidenčných súboroch Septimo, Muchovo námestie, Panónka či Starý Háj dokončila aj masívnu Matadorku, ktorá sa stáva štvrtou najvyššou budovou v tejto mestskej časti.
Matadorka, ako to už prezrádza názov, sa nachádza v priemyselnej lokalite, ktorá bola súčasťou závodu Matador. V postsocialistickom období začala výroba v území upadať a bola z Bratislavy postupne vysunutá. Uvoľnený priestor sa otvoril pre investície, pre ktoré sa stáva táto časť mesta čoraz atraktívnejšou – vďaka vynikajúcemu spojeniu do Viedne, napojeniu na centrum Bratislavy pomerne spoľahlivou verejnou dopravou a cyklodopravou a s rozvojom občianskej vybavenosti sa mení imidž štvrte a postupne sem prichádzajú noví rezidenti.
Na to stavil so svojim mohutným projektom aj VI Group. Matadorka pozostáva zo šesťpodlažnej podnože, tiahnucej sa pozdĺž Ulice Gustáva Mallého, a 29-podlažnej veže. Výšková budova je pomerne netradične zasunutá dovnútra mestského bloku, čo je dané snahou investora maximalizovať počet bytov a apartmánov v projekte. Tých tu vzniklo až 335.
Developerovi sa podarilo vypredať prakticky všetky jednotky, voľných ostáva posledných 5 rezidencií. Predaj bol vysoko úspešný aj napriek tomu, že mnoho dispozícií bolo pomerne netradičných – nachádzajú sa tu napríklad aj 3-izbové byty bez samostatnej toalety, čo nie je vhodné riešenie, v prípade voľných jednotiek zaujme umiestnenie kuchýň (hoci sa tieto veci dajú, samozrejme, upraviť). Štandard je skôr priemerný, no s niektorými nadpriemernými riešeniami – napríklad s podlahovým vykurovaním a pasívnym prichladením.
Za ďalšie benefity projektu developer označuje zeleň, komunitné záhrady a detské a multifunkčné ihrisko vo vyvýšenom vnútrobloku, materskú školu integrovanú do obytného súboru či občiansku vybavenosť v parteri objektu. Všetkých 15 priestorov s celkovou výmerou 950 metrov štvorcových je už predaných. Počet parkovacích miest dosahuje takmer päť stoviek, čo zodpovedá počtu bytov aj očakávanému počtu obyvateľov.
VI Group tvrdí, že Matadorka nie je maximalistické využitie územia, ale logický úvod do transformácie územia, v rámci ktorého sa stane orientačným bodom. Architektúru nemožno nazvať ikonickou (ako by sa od orientačného bodu očakávalo), hoci nie je ani úplne nezaujímavá – aj keď by jej prospeli ušľachtilejšie materiály. O blízkych verejných priestoroch možno povedať len málo, developer preriešil len vlastný pozemok, okolie ostáva zanedbané.
Development je v tejto chvíli skolaudovaný, mestská časť už pridelila aj súpisné čísla a čoskoro sa začne odovzdávanie jednotlivých bytov. Výstavba Matadorky trvala približne tri roky.
Matadorka nepatrí k high-endovým projektom, ktoré by sa mohli pochváliť špičkovou architektúrou a štandardom, ide skôr o development mnohých kompromisov, v ktorom boli v záujme zväčšenia počtu bytov a dostupnosti zrealizované viaceré netradičné riešenia – nie však len pozitívne. Spôsob napojenia komplexu na pôvodnú zástavbu je zvláštny a efekt, aký bude mať obrovská Matadorka na zatiaľ veľmi zanedbanú Údernícku, vyvoláva obavy.
Na druhej strane, v realitnom segmente ide do veľkej miery najmä o lokalitu a v tomto smere je Matadorka projekt s veľkým potenciálom. Hoci okolie je dnes pomerne nevľúdne, postupne sa začína meniť a už čoskoro tu pribudnú zásadné schémy, ktoré prinesú do lokality nový život a významne zmenia aj jej imidž. Je celkom možné, že klienti, ktorí kúpili byty teraz, urobili do budúcna vynikajúcu investíciu.
Prvým veľkým súborom, ktorý by mal v susedstve odštartovať, je Kopčianka od Metrostavu, obytný komplex pozostávajúci zo štvorice bytových domov v riadkovej zástavbe so západo-východnou orientáciou a maximálne 12 podlažiami. Naplánovaný je tu vznik 308 bytov a vyše 800 metrov štvorcových retailu. Architektúru spracúva kancelária Pantograph. Kopčianka už má stavebné povolenie pre prvú trojicu domov, pozemok je vyčistený a podľa všetkého tu prebiehajú aj prvé prípravné práce.
Oveľa významnejším by však mohol byť projekt Novej Matadorky, ambiciózny zámer, v rámci ktorého sa má historická industriálna Smaltovňa prestavať a doplniť o nové bývanie a komerčné priestory. Developer, Nová Matadorka a.s., pôvodne uvažoval, že haly, ktoré nie sú pamiatkovo chránené, zasanuje, nakoniec sa však rozhodol pre splynutie historickej a súčasnej architektúry.
Nový development, za ktorého podobou stoja architektonické kancelárie Compass a Superatelier spoločne s aktivistami z prostredia ochrany industriálnych pamiatok, tak bude obsahovať stovky bytov v nových bytovkách, ako aj vo výškovej budove, obchodné priestory, kancelárie a verejné priestranstvá. V prostredí Bratislavy ide o pomerne výnimočný prístup, ktorý by mohol vyústiť vo vznik mimoriadne príťažlivej zóny. Realizácia by sa mohla spustiť v priebehu budúceho roka.
Pre klientov VI Group to znamená pravdepodobné zhodnotenie investície do budúcna, kým developer mohol zužitkovať dobrú polohu projektu – a ešte v tom aj ďalej pokračuje. Na rohu Úderníckej a Gogoľovej totiž dokončuje projekt Septimo II a pripravuje sa na realizáciu nárožnej kancelárskej budovy Septimo II Offices. V tomto prípade ide skutočne o dostupné zámery (a v prípade prestavanej bytovky aj s nižšou úrovňou architektúry), v danom kontexte však prispejú k oživeniu lokality.
Areál bývalého Matadoru sa tak postupne mení. Nové investície sú pozitívom, keďže súčasný stav územia je mimoriadne zlý. Dynamika premeny by však mala byť podnetom aj pre samosprávu – tak na úrovni mesta aj mestskej časti – aby k tomuto rozvoju sama prispela. S rastom atraktivity totiž budú prichádzať ďalšie investície. Pre zlepšenie ich kvality, ale aj uľahčenie povoľovacieho procesu, by tak bolo ideálne prijatie územného plánu zóny. Ten však nateraz ostáva hudbou budúcnosti.
Fotografie z 13.9.2020. Pozrite si Matadorku či Septimo II vo fotoalbume.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre