Devínska Nová Ves sa opäť rozrastie. Po dnešku je oficiálne vo výstavbe projekt Stockerka od investičnej skupiny Proxenta. Pre developera ide o výnimočný projekt, a to nielen lokalitou, ale aj rozsahom - po prielukách v centre mesta sa totiž rozhodol vybudovať ucelený obytný súbor, doplnený o vybavenosť a verejné priestory.
Devínska Nová Ves je síce okrajovou mestskou časťou, to však nebráni tomu, aby tu prebiehal stavebný rozvoj. Potenciál je vysoký - lokalita je síce od centra pomerne vzdialená, stále je však oficiálne súčasťou Bratislavy. Ceny sú tu oproti vnútornému mestu nižšie a voľné pozemky rozsiahlejšie. Navyše tu sídli aj obrovský zamestnávateľ v podobe automobilky Volkswagen, doplnenej o pridružené firmy. Územný plán ráta s mohutnou expanziou rezidenčnej zástavby.
Nie je preto prekvapením, že sa tu rozbieha výstavba nového projektu pod názvom Stockerka. Obytný súbor od finančnej skupiny Proxenta, pôvodne známy pod názvom Pod Srdcom, sa bude nachádzať na juhovýchodnom okraji mestskej časti. Názov má podľa vápenky (Štokeravská vápenka), ktorá ťažila v tejto lokalite jeden z najlepších vápencov v Európe. Neskôr bol lom zrušený a dnes ide o maloplošné chránené územie so štvrtým stupňom ochrany.
Proxenta po vzore iných svojich projektov zvolila názov s ohľadom na históriu lokality a naznačuje, že nejde len o obyčajný rezidenčný projekt. Kľúčové je prepojenie s okolím. Developer zdôrazňuje výhodnú polohu Stockerky v blízkosti prírodného prostredia Devínskej Kobyly, cyklotrás smerujúcich do Rakúska, ako aj nákupného centra a nemocnice v Boroch.
Príprava zámeru začala niekoľko rokov pred pandémiou. Stavebné povolenie získal v novembri minulého roka. V zmysle dokumentácie vznikne apartmánový dom (A), tri bytové domy (B, C, D) a objekt občianskej vybavenosti (E).
Apartmánový dom má byť osadený ako prvý v riešenej lokalite, najbližšie k vstupu od Vukovarskej. Objekt bude obslúžený jedným schodiskom s jednou centrálnou chodbou, z ktorej bude vstup do apartmánov. Svojim rozložením a orientáciou vytvorí dominantnú východnú a západnú fasádu. Na prízemí bude vstup, prenajímateľný nebytový priestor, sklady, priestory domovej vybavenosti a apartmány s predzáhradkami. Na vyšších poschodiach budú jedno-, dvoj- a trojizbové apartmány. Apartmánový dom A bude mať celkovo 82 nebytových priestorov – apartmánov na ôsmich nadzemných podlažiach.
Riešenie architektúry bytových domov bude podobné ako pri riešení apartmánového domu, budú však nižšie. Objekt B bude mať osem nadzemných podlaží, C a D o jedno menej. Dispozícia bytových domov je v orientácii východ - západ. Západná strana domov má byť natočená smerom na Devínsku Kobylu, aby časť bytov mala výhľad na tento prírodný monument. Jedná sa prevažne o jednostranne orientované byty s výnimkou rohových bytov. Prízemné byty budú mať predzáhradku.
Na prízemí sa bude v každom objekte nachádzať vstupná hala. Jednotlivé podlažia budú prepojené komunikačným jadrom, pozostávajúcim zo schodiska a výťahu. Cez jadro sa nadzemná časť prepojí s podzemným podlažím, kde sú navrhované plochy pre parkovanie a sklady, technológia, v objektoch B, C a E aj plynová kotolňa. V podnoži objektu D sa navrhuje umiestnenie materskej škôlky spolu so záhradou, určenou len pre škôlku. Zatiaľ nie je jasné, čo pôjde o súkromnú škôlku, alebo o verejné zariadenie.
Bytový dom B bude mať celkovo 70 bytov, v objekte C ich bude 60 a v bytovom dom D je navrhovaných 59 bytov. Celkový počet bytov je teda 189, z toho 144 bude dvojizbových, 33 trojizbových a 12 štvorizbových. Spolu s apartmánmi vznikne 271 rezidenčných jednotiek. „K dispozícii bude naozaj široká paleta bytov, od menších dvojizbových, cez byty s predzáhradkou až po prakticky riešené štvorizbové byty so šatníkom či samostatnou pracovňou,“ dodáva Martin Škodáček, riaditeľ developmentu investičnej skupiny Proxenta.
Predaj bytov v objekte B je už nejaký čas spustený. Voľných ostáva viac ako 20 z nich. Najlacnejší voľný byt je dvojizbový s výmerou 48,61 m2 a predzáhradkou o výmere 13,13 m2. Jeho cena je 166.100 eur. Naopak najdrahší je štvorizbový byt na najvyššom podlaží s rozlohou 117,39 m2. K bytu prislúcha aj terasa a balkón. Cena je 632.700 eur.
Najväčšie byty sú teda štvorizbové, existuje však možnosť spojenia dvoj- a trojizbových bytov, čím sa vytvorí priestranný päťizbový byt. Ako tvrdí developer, prepracované dispozičné riešenie bytov má maximalizovať ich úžitkovú plochu.
Rezidencie budú dostupné v štandarde, ktorý okrem základného vybavenia ponúkne aj predprípravu na klimatizáciu a predprípravu na vonkajšie žalúzie. Rodinné byty budú mať rozvody elektriny pripravené pre využitie inteligentnej domácnosti (smarthome).
Podľa Pavla Kožíka, zakladateľa Proxenty, je Stockerka určená nielen pre rodiny s deťmi, ale aj pre single ľudí či seniorov. Tomu má zodpovedať riešenie vonkajších priestorov - okolie domov bude parkovo upravené a vyžitie by si mali nájsť všetky generácie. Dôležitým princípom pri tvorbe verejných priestorov bola údajne aj aktuálna téma – zadržiavanie vody v krajine. Na pozemku budú vybudované drenážne kanále, ktoré budú ústiť do dažďových záhrad.
Developer zároveň tvrdí, že si dal za cieľ priniesť nielen súčasné bývanie, ale aj podporovať komunitný život. V rámci parku obyvatelia nájdu detské aj multifunkčné ihrisko, workout zónu, komunitnú terasu s piknikovou zónou a grilovacím pultom a ďalšie prvky, ktoré majú podporovať interakciu a vznik susedskej komunity. V jednej z budov navyše pribudne na prízemí spoločná klubovňa, ktorú budú môcť obyvatelia využívať na rôzne aktivity od osláv, cez cvičenia až po workshopy.
Súčasťou projektu bude aj umelecké dielo, na ktoré bude pravdepodobne vyhlásená súťaž. Dielo by malo byť súčasťou parku. Developer tým potvrdzuje sľub, ktorý dal už pri predstavení umeleckého diela v projekte Kesselbauer.
Výstavba projektu bola oficiálne zahájená posledný januárový deň a trvať by mala približne 2,5 roka. Projekt bude realizovaný v jednej fáze. Postupne sa bude spúšťať aj predaj bytov v ďalších objektoch. Začiatok kolaudácie sa tak očakáva v druhom polroku 2026. Ak pôjde všetko hladko, o tri roky by mohla Stockerka vítať nových obyvateľov.
Architektúra projektu je dielom kancelárie Atelier 3M, ktorá sa podieľala aj na návrhu obytného súboru Nuppu od YIT Slovakia. Dominantou domov budú farebne odlíšené pásové balkóny a výrazná strešná konštrukcia s drevenou povrchovou úpravou. Ide v princípe o jednoduchú a triezvu architektúru, zvlášť v kontexte lokality na okraji Bratislavy.
Pre developera pôjde o novinku v bratislavskom portfóliu. Doteraz sa zameriaval najmä na projekty v centrách miest. V Bratislave Proxenta zrealizovala Weinhauer, Proxentu Residence, Blokk alebo nedávno skolaudovaný Kesselbauer, v Nitre Tabáň a v Banskej Bystrici sa chystá na development Slovenky.
Teraz ale vybuduje samostatný obytný súbor, ktorý si sám vytvorí svoj kontexte. Z prezentovaných vizualizácií sa zdá, že o niekoľko rokov by mal prázdnu plochu na okraji Devínskej Novej Vsi vypĺňať vcelku príjemný a komorný development s výraznou prítomnosťou zelene. Z pohľadu cieľovej skupiny, ktorou sú ľudia bez prostriedkov na bývanie bližšie k centru, môže ísť o príťažlivý produkt.
Pre samotnú Devínsku Novú Ves by zas malo ísť o prírastok, ktorý nijakým spôsobom nenaruší život ani prostredie mestskej časti. Práve naopak, dá sa predpokladať, že obdobných zámerov pribudne viac. Napokon, dopyt po bývaní a priestoru pre jeho rozvoj tu ostáva napriek otrasom dosť. Krok po kroku tak bude táto municipalita smerovať k fyzickému spojeniu so zvyškom Bratislavy.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac