Author photoAdrian Gubčo 22.11.2022 13:35

Nové Podhradie sa stáva realitou. Vydrica získava kontúry

Po dlhých prípravách a desaťročiach predchádzajúcich diskusií prebieha teraz výstavba Vydrice v bratislavskom Podhradí rýchlym tempom. Kým na začiatku roka sa len začali realizovať podzemné časti stavby, dnes už prvé domy dosiahli štádium hrubej stavby. Projekt od spoločnosti Vydrica Development navyše napreduje v príprave ďalších etáp.

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Autor: Nino Belovič / YIM.BA

Otázka novej zástavby na mieste podhradských štvrtí Vydrica a Zuckermandel bola témou už od začiatku 20. storočia. S výraznou transformáciou územia sa uvažovalo za všetkých režimov – za monarchie, Prvej republiky, za Slovenského štátu aj počas vlády komunistov. Poslední menovaní reálne pristúpili k priamej deštrukcii zástavby, hoci v tej dobe už výrazne narušenej a schátranej. S výnimkou niekoľkých vzácnejších domov, tzv. Kúrií, podhradského kostolíka a ruín Vodnej veže sa nezachovalo takmer nič.

Rovnakou témou bola aj nová zástavba. Plán na výstavbu sídliska Podhradie sa v podstate nerealizoval, zachovaná z neho ostala len trojica vežových bytových domov. Istú dobu sa zvažovalo aj umiestnenie parlamentu na mieste Vydrice, aj to sa napokon odmietlo. Po páde režimu v roku 1989 sa realizovalo niekoľko architektonických súťaží a štúdií, ich výsledky však boli prijaté s rozpakmi, hoci sa majiteľovi pozemkov, firme Zilion, podarilo získať územné rozhodnutie. Investor preto (po vstupe developera Lucron) projekt zadal priamo kolektívu architektov z kancelárií Compass, Marko&Placemakers, Šujan_Stassel a ďalším.

Zámer v novej podobe bol predstavený v roku 2019 s očakávaním hladkého zisku prvých stavebných povolení a spustenia výstavby. Reálne sa však výstavba – po náročných prípravných prácach, spojených so stabilizáciou Hradného kopca – spustila až na začiatku tohto roka. Stavebné povolenie na prvú etapu developer Vydrica Development získal len v lete 2021.

Dnes už majú prvé z domov novej Vydrice dokončenú hrubú stavbu. Obnovená štvrť bude mať zmiešanú funkciu – väčšiu časť lokality budú tvoriť bytové domy s občianskou vybavenosťou v parteri, pribudnúť má však aj administratíva. V realizácii sú prvé dva rezidenčné sektory V1 a V2. Druhý menovaný sa nachádza bližšie k nábrežiu a momentálne už dosiahol plnú výšku. V1 rastie a štádium hrubej stavby dosiahne v priebehu niekoľkých týždňov. Kancelársky objekt V3 sa zatiaľ nebuduje, dnes je tu zariadenie staveniska.

Do výstavby by sa však mohol onedlho dostať bytový dom V4 – azda najexkluzívnejšia časť celej Vydrice. Šesťpodlažný objekt totiž vznikne severne od areálu Vodnej veže v susedstve centrálneho verejného priestoru a obsahuje aj najdrahšie byty. Bytovka s 21 rezidenciami práve obdržala stavebné povolenie, takže jej realizácia sa začne v dohľadnej dobe.

Developer postupne vypredáva byty, ktoré patria k najdrahším v Bratislave. Jedenapolizbový byt v dome V1A s necelými 40 metrami štvorcovými (z toho 6,6 metrov štvorcových tvorí loggia), napríklad vychádza na 330-tisíc eur. Väčšie byty tak výrazne prekonávajú ceny nad milión eur. Ako však tvrdí investor, „v Bratislave nie je momentálne lepšia štvrť“. To má oprávňovať dané cenové relácie.

Galéria

  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Autor: Nino Belovič / YIM.BA
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Zdroj: Vydrica Development
  • Dom V4. Zdroj: Vydrica Development
  • Vodná veža. Zdroj: Vydrica Development
  • Prvá etapa projektu. Zdroj: Vydrica Development

Dobrú štvrť má z Vydrice spraviť kombinácia niekoľkých faktorov. Prvou z nich je poloha v dotyku s historickým jadrom Bratislavy. Od tohto ju oddeľuje funkčná, vizuálna aj mentálna bariéra v podobe Mostu SNP a jeho rámp, toto by sa však malo v dohľadnej budúcnosti začať meniť. Druhým zásadným parametrom je urbanizmus, nadväzujúci na tradičné mestské kvality. Vydrica tak bude kompaktnou štvrťou, kde sa budú obyvatelia a návštevníci hlavne peši. Napokon, má to byť ponuka občianskej vybavenosti na výbornej úrovni.

Stavebník sa rozhodol pre otvorenie takmer celého prízemia jednotlivých domov Vydrice. Vzniknúť tu má množstvo prevádzok, ktoré prinesú do verejného priestoru život a obyvatelia aj návštevníci sem budú chodiť za nákupmi, gastronómiou a dizajnovými produktami. Retail vo Vydrici má byť spojený so zážitkom, ako naznačuje Ermanno Boeris, obchodný riaditeľ spoločnosti Lucron.

Podľa Boerisa, Vydrica osloví koncepty, pre ktoré nie je vhodné prostredie nákupného centra. „Prvá etapa bude zameraná na jedlo a doplnkové služby, a to aj z dôvodu atraktívneho verejného priestoru, ktorý vznikne v okolí Vodnej veže,“ popisuje. „Vo Vydrici vzniknú dve nové mestské ulice a našou úlohou je dostať ich na gastromapu Bratislavy.“ Nepôjde o jednoduchú úlohu, keďže predpokladá, že vzniknú dostatočne atraktívne koncepty, aby za nimi zákazníci chodili z celého mesta.

Ešte náročnejšie však môže byť obsadenie priestorov v druhej etape. „V ďalšej etape projektu dostane väčší priestor tzv. destinačný retail, rôzne luxusné butiky alebo obchody so špecializovaným tovarom,“ hovorí E. Boeris. Celkovo má byť vo Vydrici približne 80 prevádzok na necelých 10-tisíc metroch štvorcových. Z tohto objemu bude na reštaurácie, gastro a potraviny pripadať približne polovica.

8-10 prevádzok majú byť menšie priestory, ktoré budú fungovať vo väčšej miere na báze take-away, pričom developer predpokladá, že by malo ísť o dobrú ponuku pre kamenné prevádzky streetfoodových konceptov. Okrem toho tu bude aj 4-5 väčších reštaurácií. Rezidentov by tieto prevádzky nemali nijakým spôsobom rušiť, keďže stavebník chce pracovať s technologickými riešeniami, brániacimi negatívnemu vplyvu gastra na okolie.

Výsledkom daného retailového konceptu má byť vznik bratislavskej „high street“ – najvýznamnejšej nákupnej ulice so širokou variabilitou produktov. „Nájdete ich v každej európskej metropole, ale Bratislave skutočná high street doteraz chýba,“ pripomína Boeris. „Vydrica nemá byť nákupným centrom bez strechy, ale živou ulicou s pestrou ponukou gastra a retailu pre rôzne skupiny zákazníkov.“

 

Vo Vydrici má vzniknúť bratislavská "high street". Zdroj: Vydrica Development

 

Jeden z najvýraznejších projektov v Bratislave tak zároveň prináša víziu veľkej premeny nábrežia aj centra mesta. Exponovaná poloha priamo pod Bratislavským hradom v kombinácii s náročnými stavebnými podmienkami sú predpokladom pre realizáciu exkluzívnejšieho konceptu celého developmentu. Podľa investora však bude štvrť napriek tomu inkluzívna, lebo prinesie rozšírenie korza historického jadra (hovorí sa dokonca o najväčšej celistvej pešej zóne v Európe) a súčasťou projektu bude aj kultúrna vybavenosť.

Nachádzať sa bude v zrevitalizovanom areáli Vodnej veže, na ktorého riešenie bola zorganizovaná vyzvaná medzinárodná architektonická súťaž. Presadil sa v nej bratislavský Superatelier s príťažlivým konceptom, ktorý vytvorí atraktívne miesto pre výstavy a komorné podujatia pri súčasnej prezentácii historických hodnôt územia. Tie budú prezentovať aj rozličné riešenia v rámci verejného priestoru štvrte – vzniknú tak pripomienky ľadových jám, kde pôvodní obyvatelia Vydrice uchovávali potraviny, alebo slávneho Kempelenovho vodovodu, ktorý dodával vodu na Bratislavský hrad.

Z dlhodobého hľadiska sa uvažuje aj nad zvýšením dopravného významu lokality, keď tu bude umiestnená električková zastávka, pristávať by tu mali osobné lode a výhľadovo sa uvažuje aj nad bezbariérovým spojením medzi Vydricou a Hradom vo forme výťahu či lanovky. Ak sa naozaj takýto zásah zrealizuje, štvrť bude vyhľadávaná nielen domácimi, ale aj turistami. Pre mnohých ľudí – najmä starších – totiž pôjde o omnoho vhodnejšiu formu spojenia s Hradom ako po Zámockej, Beblavého alebo Zámockých schodoch.

Dnes sa už táto budúcnosť črtá čoraz viac realisticky, tak, ako postupne pribúdajú podlažia na prvej etape Vydrice. Na mieste, kde nebolo desaťročia doslova nič, sa obnovuje mestská štruktúra. Po dokončení celého projektu sa mesto „rozšíri“ a Bratislava získa omnoho ucelenejší a „dokončenejší“ ráz.  

 

Fotografie zo 7.11.2022. Pozrite si výstavbu Vydrice vo fotoalbumoch.  

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube