Author photoAdrian Gubčo 27.10.2022 18:14

O jednu prieluku menej. Centrum bude čoskoro kompaktnejšie

Centrum Bratislavy prešlo v minulosti veľkými zmenami v podobe realizácie veľkorysých dopravných stavieb tam, kde boli staré štvrte. Dôsledkom je existencia prieluk na miestach pôvodnej zástavby. Urbánna štruktúra sa sceľuje len pomaly, predsa len však pribúdajú nové projekty. Zmeny sa pripravujú v exponovanej lokalite neďaleko Zámockej.

Stav dnes vs. jedna z dnes už neaktuálnych štúdií pre riešenie plochy. Zdroj: Google StreetView, JRKVC

Stav dnes vs. jedna z dnes už neaktuálnych štúdií pre riešenie plochy. Zdroj: Google StreetView, JRKVC

Najradikálnejším zásahom, ktorý v 20. storočí zmenil podobu centra mesta, bola výstavba Mostu SNP a s ním súvisiaci vznik príjazdovej komunikácie – Staromestskej ulice. Vznik týchto mohutných stavieb si vyžiadal asanáciu zástavby Rybného námestia, konečný zánik Židovskej (nanešťastie, veľká časť zástavby tejto ulice zanikla už skôr), ale aj pretrhnutie väzby medzi historickým jadrom a štvrťami severozápadne od neho.

Po väčšinu prvej polovice minulého storočia tu bola hustá historizujúca zástavba, ktorej súčasťou boli aj výraznejšie stavby (napríklad budova tzv. sedrie, teda župného súdu, neskôr školy). Okrem toho tu bolo aj množstvo menších nájomných bytových domov. Úplne vymazaná bola východná strana Pilárikovej ulice, ako aj jej križovatka s Kapucínskou, Svoradovou a Zámockou. Kedysi išlo o komorný mestský priestor, dnes je tu betónová estakáda, doplnená zeleňou.

Hoci úplná obnova originálnej situácie je dnes nereálna, kúsok po kúsku by sa mohli niektoré z minulých chýb v blízkej dobe čoskoro napraviť. Jednou z nich bola asanácia domu na nároží vyššie zmienenej Svoradovej, Pilárikovej a Zámockej. Dá sa predpokladať, že odstránený bol niekedy v priebehu 60-tych rokov 20. storočia, odkedy je plocha na jeho mieste prázdna. V minulosti sa už objavilo niekoľko štúdií na preriešenie priestoru, do realizácie sa nedostala žiadna. Zmeniť by sa to malo až teraz.

V povoľovaní totiž postupuje zámer výstavby Bytového domu na Svoradovej od spoločnosti Svoradova a.s. Nejde o klasického developera, blízke sú mu firmy z agrosektora. V každom prípade, k dispozícii má do veľkej miery prémiový pozemok v centrálnej lokalite. Vybudovať tu chce bytovku v tvare písmena V s tromi podzemnými a piatimi nadzemnými podlažiami. Naplánovaných tu je 12 bytov a 37 parkovacích miest. Objekt sa nebude dotýkať žiadnej zo susedných stavieb.

O budúcej podobe projektu nie je dnes známe takmer nič. Podľa všetkého za jeho návrhom stojí kancelária skúseného architekta Ľubomíra Závodného, predpokladať tak možno súčasnú architektúru. Keďže však nepochybne pôjde o bývanie vyššieho štandardu, jeho stvárneniu bude snáď venovaná vysoká pozornosť. Pamiatkový úrad žiada využitie „tradičných materiálov v kontexte historickej zástavby“.

Zámer má dnes k dispozícii územné rozhodnutie, k štartu výstavby tak potrebuje už len stavebné povolenie. V ideálnom prípade bude toto vydané v priebehu niekoľkých mesiacov. Bytový dom na Svoradovej by tak mohol ísť do výstavby už v priebehu budúceho roka a byť dokončený pred koncom roka 2025.

Ak sa podarí priestor vyplniť kvalitnou architektúrou, táto pomerne exponovaná lokalita dostane vyšší štandard a mestskejší charakter. Ani zďaleka sa tým nenapraví devastačný zásah z minulosti, aspoň trochu sa ale úroveň lokality zlepší a prinavráti k pôvodnému stavu. Určite k tomu dopomôže aj práve realizovaná rekonštrukcia Edlovho dvora, funkcionalistickej bytovky na Skalnej. Teoreticky sa táto časť mesta môže priblížiť minulosti aj vďaka obnoveniu zástavby na severnej strane Kapucínskej. Práve kapucíni by tu totiž chceli postaviť domy na mieste niekdajšieho „Kapucínskeho bazáru“, v minulosti známeho židovskými obchodíkmi a hostincami.

Vrcholom snáh o nápravu chýb má byť nateraz vybudovanie premostenia ponad Staromestskú ulicu – teda veľkorysého plánu, ktorý v lete predstavilo Hlavné mesto. Na konštrukcii, ktorá vyrastie nad vozovkou, má byť umiestnená zelená strecha, čím sa zabezpečí rozšírenie verejného priestoru Židovskej aj lepší prístup k hradbám. Na prvý pohľad to znie ako fantastický projekt. Či však ide o skutočné riešenie tejto bratislavskej traumy, si zaslúži diskusiu. Tá je už témou na samostatný článok.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube