Author photoAdrian Gubčo 09.05.2024 13:15

Vládny úrad v netradičnej budove. Ministerstvo cestovného ruchu a športu bude sídliť na nábreží Dunaja

Slovensko má od 1. februára nové ministerstvo. So vznikom rezortu je spojená aj potreba vytvorenia priestorových kapacít, čo s ohľadom na fyzický stav veľkej časti objektov v majetku a správe štátu vedie k nutnosti hľadať nájom u súkromných investorov. Tak tomu bude aj v tomto prípade, keď sa Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR nasťahuje do lukratívne umiestneného Skladu č. 7.

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Autor: Adrian Gubčo / YIM.BA

Sklad č. 7 je dnes asi najpozoruhodnejšou pripomienkou existencie starého bratislavského prístavu. Budova na hrane dunajského nábrežia v susedstve komplexu Eurovea vznikla v rokoch 1921-1922. Postavila ho pražská stavebná firma Dr. K. Skorkovský v súvislosti s celkovou výstavbou skladov, ktoré mali zlepšovať konkurencieschopnosť prístavu. V tom čase išlo totiž o kľúčové miesto medzinárodnej výmeny pre novozriadenú Československú republiku.

Trojpodlažná budova, ktorá je dnes dominantou tejto časti nábrežia, sa vyznačuje nielen zaujímavým exteriérom, najmä vďaka trom vežiam, ale aj výnimočným konštrukčným systémom so stĺpmi s hlavicami hríbového tvaru, čo je podľa kritikov na tú dobu nezvyčajné riešenie. Budova bola v roku 1986 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku

Schátraný objekt prešiel po roku 2007 rekonštrukciou, ktorá sa však týkala predovšetkým exteriéru. Počas výstavby prvej časti Eurovey bola dočasne využívaná ako showroom, odvtedy sa však jej interiér použil len na občasné podujatia. Úvahy o vzniku kultúrneho centra sa nenaplnili. Neskôr objekt prebral developer J&T Real Estate, ktorý tu plánoval umiestniť kancelárie a minipivovar.

Investor si bol vedomý špecifického charakteru budovy a tomu zodpovedala aj jej rekonštrukcia. Úvahy o minipivovare nahradila myšlienka veľkého sieťového pubu alebo reštaurácie. „Na ostatných podlažiach pripravujeme nový kancelársky koncept zameraný najmä na menších nájomcov,“ priblížil Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE. Na koncepte priestorov sa podieľal ateliér Rudohradský.

Spolupráca s architektmi viedla ku vzniku priestorov s netradičným dizajnom. „V priestore Skladu č. 7 sme sa snažili čo najviac zachovať pôvodný stav, obmedzovali sme sadrokartón či stierkovanie,“ popisuje Marek Rudohradský v rozhovore pre Magazín Spojená Bratislava. „Každý hrboľ, tehla, diera či prasklina tu odzrkadľuje čas od roku 1923, keď bola budova postavená. Je to stav, ktorý sme nechceli nijakým spôsobom prikrášľovať ani meniť.“

Autori sa inšpirovali umeleckými aktivitami, ktoré tu v minulosti prebiehali. V interiéri tak možno nájsť odkazy na street art či industriál. Taktiež sú typické dnes preferovaným riešením priestorov v kreatívnych firmách, kde je veľa miesta pre coworking, zdieľanú prácu či socializáciu. Podľa zadania JTRE sú tu suity s rozličnými veľkosťami a kuchynky či zasadačky, slúžiace ako „zdieľané verejné priestory“. Vo výsledku tak Sklad č. 7 pôsobí naozaj ako miesto pre kreatívcov či IT firmy.

Kľúčovým nájomníkom však bude podľa všetkého práve Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR, ktoré si vyberalo z viacerých ponúk. Sťahovať sa do priestorov má už v priebehu budúceho týždňa. Ide o prekvapivú informáciu, navyše nie je známa ani výška nájmu. „Dolaďujú sa posledné detaily, pretože ešte o cene nemôžem finálne hovoriť. Ale tá cena bola z tých troch najvýhodnejšia,“ povedal pre Televíziu Markíza minister cestovného ruchu a športu Ján Keketi.

Ostatné ponuky nie sú známe, zverejnené majú byť teoreticky po „doladení detailov“. Známe ale je, že pôvodne ich bolo 11 a neskôr sa ich počet zúžil na tri. Ponuka od JTRE mala byť najvýhodnejšia, hoci podľa Markízy to celkom nesedí. Na druhej strane, televízia porovnala už zariadené a servisované priestory s holopriestormi. Rezort zmluvu uzavrel na 10 rokov.

V každom prípade, pre ministerstvo pôjde o netradičné sídlo. Hoci poloha je reprezentatívna, je skutočne diskutabilné, či je daný typ priestorov najvhodnejší a či by mu nesvedčala „tradičnejšia“ budova. Príkladom je Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, ktoré sa bude sťahovať do Spectrum Tower v Petržalke (bývalé Tatra City). Súčasné priestory na Stromovej a niekoľkých ďalších lokalitách už nevyhovujú.

Ideálny scenár – možno nie po ekonomickej stránke, ale štátotvornej rozhodne – je mať úplne vlastnú budovu s kvalitnou architektúrou, na dobrej adrese a vo výbornom stave. Slovenská republika však zlyháva v plnení viacerých úloh. Prezentovať sa reprezentatívnou architektúrou a dobrou údržbou vlastného nehnuteľného majetku patrí bohužiaľ k nim.

 

Sledujte YIM.BA na Instagrame.

Sledujte YIM.BA na YouTube.

Mapa projektu

Komentáre

Najčítanejšie

Zo Slovenska

Tlačové správy

Instagram

Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia

Pozrieť viac

YouTube