Sky Park je už v tejto chvíli vďaka svojej hmote výrazným prvkom bratislavskej panorámy, priťahujúcim pohľady zo všetkých smerov. Menej časté sú však pohľady priamo zvnútra komplexu, ktorý bude čoskoro tvoriť srdce nového centra Bratislavy, no pred niekoľkými týždňami som mal možnosť stavenisko Sky Parku navštíviť.
Na projekte od developera Penta Real Estate sú momentálne vo výstavbe tri rezidenčné veže, jedna administratívna a v rekonštrukcii je budova niekdajšej teplárne, ktorú navrhol nestor slovenskej architektúry Dušan Jurkovič. Návrh bytových veží je od kancelárie nedávno zosnulej poprednej svetovej architektky Zahy Hadid, kancelársku navrhla kancelária Vietzke&Borstelmann.
Urbanistický koncept je založený na rozvoľnenej štruktúre oblých veží osadených v parku a komponovaných okolo Jurkovičovej teplárne, v ktorej zázemí vzniknú uzlové verejné priestranstvá. V parku sa narába s rôznymi výškami terénu, čo mu dodá zaujímavosť, v podstate sú na vyvýšenej úrovni založené aj veže, čím developer mohol ušetriť vďaka nižšej nutnosti budovania podzemných podlaží.
Kým pri administratíve sa ešte len budujú podzemné podlažia, tri rezidenčné veže sú už v pokročilom štádiu výstavby, Veža 2 dokonca dosiahla hrubú stavbu. Ich výška je 105 metrov a majú 31 nadzemných podlaží (najvyššie je technické). Veže 1 a 3 budú v štádiu hrubej stavby v apríli 2019.
V rámci návštevy som navštívil najvyššiu Vežu 2, pričom som mal možnosť prehliadky aj najvyšších podlaží (vrátane technického podlažia). Každá z veží obsahuje približne 260 bytov, na najvyšších podlažiach sú tie najrozmernejšie a s najvyšším štandardom. Akýmsi vrcholom je dvojica rezidencií na 30. podlaží, s jedným 5-izbovým a 6-izbovým bytom.
Tieto rezidencie sa okrem mimoriadnej výmery či panoramatickým rozhľadom do troch svetových strán vyznačujú aj vyvýšenými stropmi, prioritou pri výťahoch alebo druhým vstupom do izby pre „návštevy“. Napriek na bratislavské pomery vysokým cenám (do 1,7 milióna eur), viaceré z týchto penthousov sa podarilo predať.
Ostatné byty majú skôr štandardizované výmery, pričom najlepšie sú vyriešené 2-izbové a 4-izbové byty. Trojizbové byty majú trochu neštandardné dispozície, dané elipsovitým tvarom budovy, čo si bude vyžadovať interiérové riešenie na mieru.
Kvality budúcich bytov sa dajú dobre vidieť vďaka tomu, že práce v interiéroch tiež postúpili a priečky sú osadené takmer na všetkých podlažiach, rovnako ako okná. Na nižších podlažiach sa už realizujú aj obklady kúpeľní či maľovky. Pre všetky byty platí, že budú skvele presvetlené vďaka veľkým oknám a budú poskytovať dobré výhľady, pričom v podstate aj z najnižších podlaží orientovaných na západ vidno Bratislavský hrad.
Benefitom bývania v Sky Parku bude veľkorysá dvojpodlažná recepcia, z ktorej bude prístup na druhé nadzemné podlažie, určené pre prenajímateľné priestory slúžiace priamo obyvateľom. Klienti budú mať k dispozícii štyri výťahy, vyhadzovanie odpadu budú môcť riešiť bez potreby schádzania ku kontajnerom. Developer už počas výstavby zmenil stavbu pred dokončením, aby dosahovala energetický štandard A0.
Odhliadnuc od rozsahu veží a veľkého počtu bytov, Sky Park je ukážkou veľmi dobrého štandardu bývania, hoci nejde vyslovene o ten najvyšší segment. Spojenie úrovne návrhu s cenami a lokalitou vyústilo vo vynikajúce predaje, kedy sa developerovi podarilo vypredať takmer všetky byty v ponuke. Odhadom koncom tohto roka príde do predaja ešte jedna identická veža vo východnej časti pozemku.
Dokončenie prvej trojice veží sa predpokladá na prelome rokov 2019 a 2020, prví klienti sa tak budú môcť sťahovať už v prvej polovici roka 2020.
V tej dobe sa už budú rysovať aj zvyšné časti developmentu – dokončovať sa bude administratívna budova, rovnako ako Jurkovičova tepláreň. Do výstavby by mohla ísť najvyššia veža v projekte, kancelárska dominanta so 119,6 metrami, teda tretia najvyššia budova v Bratislave (a na Slovensku), ako ajštvrtá rezidenčná veža. Sprístupnená by už mala byť aj podstatná časť parku v okolí veží.
Na tomto parku sa ešte práce nezačali, hoci z profilov striech pódia, na ktorom je Sky Park osadený, sú už zrejmé náznaky budúceho tvarovania priestoru. Ambíciou developera aj architekta priestoru – Igora Marka z kancelárie Marko&Placemakers – je vytvorenie atraktívneho a inkluzívneho priestoru, ktorý bude generátorom života v lokalite a ktorý svojou polohou previaže pás zelených území okolo starého centra mesta. Rozsah parku sa by sa mal približovať k veľkosti Medickej záhrady.
Pohľady priamo zo staveniska umožňujú vytvorenie si lepšej predstavy o pôsobení celého projektu. Proklamovaný cieľ Penta Real Estate, vytvoriť moderný symbol metropoly, nepôsobí priamo zo Sky Parku ako nadnesený.
Prirodzene, vo výsledku bude veľmi mnoho záležať od riešenia detailov či schopnosti projektu vniesť život do verejných priestranstiev a vyplniť obchodné priestory zmysluplnými nájomcami. Absencia veľkej verejnej inštitúcie v území, ktorá by generovala neustálu aktivitu, bude citeľná a nebude možné ju nahradiť kultúrne pôsobiacou, no predsa len komerčnou teplárňou.
Keďže je však Sky Park obklopený inými projektami či budovami, ktoré budú samé osebe výrazným cieľom dochádzky, bude hrať nepochybne významnú úlohu v spolutvorbe obrazu a fungovania nového centra. Bratislava získa celistvú supermodernú zónu, od ktorej sa bude odvíjať život mesta v 21. storočí.
Ďalšie fotky nájdete vo Fotogalérii.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre