Veľká výstavba výškových budov zmenila v uplynulých rokoch panorámu Bratislavy. Nie však len k lepšiemu. Kombinácia podobne vysokých veží v lokalite bratislavského downtownu viedla ku vzniku masívnej steny, ktorá nepôsobí pri diaľkových pohľadoch tak príťažlivo. Zmeniť by to však mali nadchádzajúce projekty.
V priebehu posledného desaťročia vzniklo v priestore tzv. bratislavského downtownu v južnej časti štvrte Nivy niekoľko výškových budov, ktoré sa zväčša pohybujú v podobnej výške 90-115 metrov. Výsledkom je vznik „steny 115“, negatívneho označenia veduty tejto časti Bratislavy. Jej vznik súvisí do veľkej miery s územnoplánovacou reguláciou, ktorá tu práve takto vysoké budovy predpisuje. Táto sa však vzťahuje len na územie vymedzené Mlynskými nivami, Košickou, Landererovou a Dostojevského radom. Mimo neho je teoreticky možné umiestniť aj vyššie stavby.
To využíva najmä developer J&T Real Estate, ktoré rozostavalo južne od tejto zóny (Zóny Chalupkova) pokračovanie projektu Eurovea. Dominanta developmentu sa stala zároveň aj dominantou celého mesta – veža Eurovea Tower je so 160 (168) metrami s prehľadom najvyššou budovou Bratislavy. Najbližších susedov prekonáva o desiatky metrov a je zároveň aj prvým oficiálnym slovenským mrakodrapom. Dokončený bude v priebehu budúceho roka.
Už onedlho by k nemu mohla pribudnúť ďalšia vyššia veža. Ten istý developer totiž pripravuje rozsiahlu druhú a tretiu etapu projektu Klingerka. Už prvá časť priniesla vznik ešte stále najvyššej rezidenčnej budovy na Slovensku (pri výške 115 metrov). V druhej a tretej etape bude downtown doplnený niekoľkými ďalšími výškovými budovami, ktorých korunou bude tentokrát najvyššia kancelárska budova.
Zámer – Klingerka II aj Klingerka III - je v pokročilom štádiu prípravy. Úspešne prešiel posudzovaním vplyvov na životné prostredie, obdržal záväzné stanoviská a stavebník rozbehol aj prípravné a čistiace práce na pozemku. V posledných dňoch bol prekonaný ďalší dôležitý míľnik: po druhej etape obdržala rozhodnutie o umiestnení stavby aj tretia etapa. K výstavbe je tak už z administratívneho hľadiska pomerne blízko – developerovi zostáva obdržať už len stavebné povolenie, čo nie je štandardne natoľko zložitá časť povoľovania.
Tretia etapa Klingerky, vymedzená Košickou, predĺženou Valchárskou, Plátenníckou a Prístavnou, bude pozostávať zo šestice hlavných stavieb. Prvou z nich je polyfunkčný bytový dom popri Košickej, tvorený dvomi sekciami so šiestimi a ôsmimi nadzemnými podlažiami. V šesťpodlažnej časti budú na treťom až šiestom administratívne priestory, v osempodlažnej časti byty. Na prvom podlaží budú obchody a služby, na druhom ďalšie kancelárie. Budova bude obsahovať aj trojpodlažnú podzemnú garáž.
Popri Košickej vznikne aj polyfunkčný bytový dom s 27 podlažiami a výškou 89,6 metrov. Od tretieho po 27. podlažie budú byty, doplnené o nebytové priestory (apartmány) po 13. podlažie. Na prvých dvoch podlažiach bude vybavenosť v podobe obchodov a kancelárií.
Smerom do Plátenníckej bude orientovaná dvojica objektov. Stavba 03, teda ubytovacie zariadenie, bude sedempodlažným domom, určeným na krátkodobé pobyty. Na prvom podlaží bude recepcia a jedáleň, na druhom spoločenský priestor pre hostí a na druhom až siedmom ubytovacie jednotky. Druhým objektom popri tejto vedľajšej ulici bude päťpodlažný dom s kanceláriami a obchodmi na prízemí,
Vrcholom projektu však bude administratívna veža na nároží Košickej, Prístavnej a Plátenníckej. Budova bude mať 35 podlaží, dosiahne tak výšku 141 metrov. To z nej poľahky spraví druhú najvyššiu budovu v Bratislave. Pôjde o typickú kancelársku budovu s lobby a prenajímateľným priestorom (štandardne kaviarňou) na prízemí, kantínou na druhou a technickými podlažiami na treťom, 34. a 35. podlaží. Zvyšné podlažia budú patriť kanceláriám s celkovou úžitkovou plochou takmer 31-tisíc metrov štvorcových. S vežou súvisí šiesty objekt, pavilón, pod ktorým bude umiestnený vjazd do trojpodlažnej podzemnej garáže.
Obrovský projekt prinesie vznik 1004 nových parkovacích miest, úpravy okolitej infraštruktúry, cyklotrasu na Plátenníckej a priamo nadväzuje na plánovaný vznik električkovej trate na Košickej ulici. Tak ako druhá etapa, aj tretia musí ponechať priestorovú rezervu. Predpokladá sa, že trať povedie po východnej strane Košickej, teda v priamom kontakte s projektom.
Developer zatiaľ termíny naznačil len rámcovo. Sanácia podložia pod projektom bude dokončená v priebehu roka 2024, predpokladom tak bolo, že výstavba naň priamo nadviaže. V prezentácii pre záujemcov o nákup dlhopisov hovorí o štarte realizácie už v septembri 2023. V takom prípade bude celý development ukončený v decembri 2026. Predaj bytov chce spustiť v apríli 2023. Celková investícia má presahovať štvrť miliardy eur.
JTRE avizuje, že vznikne kvalitný projekt, ktorý vhodne nadviaže nielen na prvú etapu, ale aj na Klingerovu kolóniu – oblasť drobnej zástavby rodinných domov, ktorá sa tu zachovala prakticky od začiatku 20. storočia. Staršie domy sú v prudkom kontraste voči novému mohutnému developmentu, čo sa investor snažil reflektovať vo forme zníženej zástavby pri Plátenníckej. Okrem toho pripomína, že vnútrobloky („dvory“) budú tvorené zeleňou, navyše vzniknú aj pasáže, smerujúce na Košickú. Popri nej vznikne stromoradie.
Developer hovorí aj o udržateľnosti, nízkej spotrebe energií, množstve aktivít pre deti, „high-street“ retaile a ďalších vlastnostiach, ktoré majú z druhej Klingerky spraviť „plnohodnotnú mestskú štruktúru“. Na strechách nižších blokov budú komunitné záhrady pre rezidentov. Plátennícka ako tak bude utlmená a upokojená. Vjazdy do podzemných garáží sú riešené z Košickej a Mlynských nív.
Čo sa týka výškovej budovy, zatiaľ nie je známe, že by sa mala nejako výrazne meniť architektúra. Veža tak bude mať v princípe celkom jednoduchý výraz, doplnený však bude o akcent v podobe kaskádovo stúpajúcich terás na jednotlivých podlažiach so zeleňou. Veľmi tak bude pripomínať podobný prvok z mrakodrapu 66 Hudson Boulevard (The Spiral) v New Yorku od Bjarke Ingels Group. Autori z GFI nepochybne našli inšpiráciu v tvorbe tohto inovatívneho dánskeho architekta, hoci bratislavská veža sa bude predsa len vyznačovať odlišnosťami (a nielen vo výške).
Aj toto by ale malo stačiť na to, aby sa z Klingerky III a zvlášť z novej kancelárskej budovy stala jedna z viditeľných dominánt mesta. Pôjde o druhú budovu, ktorá bude výrazne prevyšovať „stenu 115“ a dotvárať hniezdo (cluster) najvyšších bratislavských veží, postupne sa formujúce pri Moste Apollo a jeho vstupe do centra. V neveľkej vzdialenosti je Eurovea Tower a potvrdený je aj vznik 115 metrov vysokého Portumu. Budúcnosť ale môže priniesť ešte dramatickejšie zmeny.
Už dlhšie sa špekuluje o tom, čo by mohlo vzniknúť na mieste Ryby, teda bývalej predajne tohto mena, na juhovýchodnej strane križovatky Prístavnej a Košickej. Pozemok vlastní HB Reavis a z kuloárov je známe, že sa zaoberá možnosťami developmentu priestoru, spojenými so vznikom vyššej budovy. Doteraz sa hovorilo kanceláriách, v súvislosti s posunom developera smerom k rezidenciám vraj má byť na stole aj táto možnosť. Výška budovy sa má pritom pohybovať medzi 130-150 metrami. Problémom je však Územný plán, ktorý tu žiada plochy zariadení vodnej a leteckej dopravy. Drobný pozemok tak bude pravdepodobne musieť byť predmetom zmeny plánu.
Ešte radikálnejšou je informácia o možnosti vzniku nového mrakodrapu, ktorú len včera potvrdilo práve JTRE. Developer teraz prehodnocuje stratégiu rozvoja plôch na východnom okraji Eurovea City, kde doteraz plánoval kancelársky vežiak East Tower. Alternatívou by mohol byť rezidenčný mrakodrap s enormnou výškou až 250 metrov. Nejde ešte o definitívne potvrdený plán, nemožno ho ale ani úplne vylúčiť, zvlášť keď ho predkladá JTRE.
Ak sa toto stane – teda k Eurovei pribudne Klingerka, Ryba a 250-metrový mrakodrap, doplnený o nižšie veže - Bratislava bude mať hustú a vysokú panorámu, ktorá by dokonca mohla pôsobiť aj celkom dobre. Rozhodne sa stratí „stena 115“. Krok po kroku sa vytvárajú predpoklady pre vznik budov, typických skôr pre veľké, medzinárodné metropoly. Územné rozhodnutie pre Klingerku III je ďalším dôležitým posunom, meniacim charakter Bratislavy.
Pozrite si fotografie z priebehu prípravy Klingerky vo fotoalbumoch.
Sledujte YIM.BA na Instagrame.
Sledujte YIM.BA na YouTube.
Informácie o projektoch, výstavbe a architektúre v Bratislave | Information about development and architecture in Bratislava, Slovakia
Pozrieť viac
Komentáre